Testování nejen vlasové kosmetiky na zvířatech, víš jak to probíhá?

Pravda o vlasové kosmetice
Od března roku 2009 platí v EU takže aji v ČR zákaz testování kosmetiky na zvířatech. Z tohoto zákazu však existují tři výjimky - tři typy testů (pro něž jsou a budou používána značná množství zvířat). Až v roce 2013 tedy bude zákaz úplný a bude se týkat i obchodování s kosmetikou testovanou na zvířatech.

V dalších zemích v Evropě a po celém světě testování vlasové ( a nejen vlasové ) kosmetiky na zvířatech nadále probíhá.Výrobky testované na zvířatech nebo obsahující složky tímto způsobem otestované ( často složky které jsou obsaženy ve vlasové kosmetice především v barvách ) tak stále tvoří velkou část nabídky na našem trhu. Nápisy na obalech, prohlašující, že výrobky nebyly testovány na zvířatech sice mohou být pravdivé, ale pouze ve vztahu k hotovému výrobku, ne k jednotlivým složkám.Takže když si na obalu přečteš že barva nebyla testována na zvířatech tak to ještě neznamená ze to tak opravdu je.

 

Člověk by se měl chovat lidsky nejen k lidem, ale také k ostatním živočichům na této planetě. Je však až zarážející, kolik firem stále používá zastaralé, a nebojím se užít toho slova, odporné metody testů na kočkách, králících, psech nebo morčatech. Přestože výsledky těchto testů nepatří mezi objektivní, stále se používají. Zvířecí kůže a celý organismus vůbec se natolik přece liší od lidského těla! Moderní laboratoře již dlouhá léta zkoušejí nejrůznější sloučeniny a ingredience na lidské kůži vypěstované v laboratoři pro tyto účely. Výsledky jejich zkoumání říkají mnohem více o daném produktu a hlavně tato metoda nikoho netýrá a nezabíjí.


Říkáte si snad, že Vás tato problematika nezajímá? Velká chyba. Tím, že přestaneme používat kosmetiku,barvy na vlasy, hygienické potřeby a ostatní výrobky firem, které stále ještě chovají ve svých výzkumných laboratoří zvířata, můžeme všichni hodně změnit. A proč? Už kvůli Vašemu svědomí. Či snad chcete mít svou krásu vykoupenou smrtí druhých bytostí. Víte, jak se testuje např. šampón na vlasy nebo barva na vlasy? Laboranti uvězní králíka nebo morče či jiné zvíře do klece, kde se nemůže hýbat, vyholí mu kůži kolem očí až na "živé maso" a lijí mu do očí nejrůznější koncentráty dokud neoslepne a nezemře ve velikých bolestech. Krémy a mléka se testují na kočkách nebo morčatech tím způsobem, že se jim vyholí hlava do krve a na tyto rány se přikládají masti, kyseliny či barviva.

Na českém trhu se stále objevuje dost a dost výrobků produkovaných právě takovými laboratořemi (spíše by se hodil výraz jatka než laboratoř). Jak se jim vyhýbat? Celosvětová organizace PETA pravidelně kontroluje producenty a vydává seznam testovaného a netestovaného zboží.
Jaké značky se pohybují na černé listině? Několik jich zde uvádím:


Bausch & Lomb, Coty - Lancaster - Jovan, Braun - Gillette, Clairol, Colgate-Palmolive Co. {Palmolive, Speed Stick, Mennen}, S. C. Johnson, Elizabeth Arden, Johnson & Johnson - Neutrogena, Kleenex, Huggi, Oral-B, Sally Hansen, Sanofi - Oscar De La Renta, Yves Saint Laurent, Vidal Sassoon
Dvě velké nadnárodní korporace Unilever, vyrábějící kosmetiku značek Calvin Klein či Helene Curtis a u nás hojně rozšířený Procter & Gamble, pod který spadá mimo jiné Max Factor, Camay, Safeguard, Clearasil, Cover Girl, Old Spice, Giorgio, Secret, Pampers, Hugo Boss, Laura Biagotti, Head & Shoulders, Pantene, Always, Tampax stále ve jménu krásy zabíjejí.


Až si příště půjdete koupit krém či řasenku, zjistěte si, zda kvůli tomu někdo nezemřel. Kosmetiku netestovanou na zvířatech poznáte buď podle nápisu "Not tested on animals" či podle loga - králík v trojúhelníku či kruhu. Raději si však prohlédněte seznam bezpečných značek. Ten se dnes již tak rozsáhlý, že si určitě zde oblíbenou kosmetiku najdete. Mohu Vám poradit např. Avon, Clinique - Esteé Lauder, Body Basics, Oriflame, Revlon, Christian Dior, Chanel, Yardley či Clarins.

 

Zkuste se nad tím zamyslet...